Kategorie
Zdrowie

„Dlaczego zawsze mi zimno?” Najczęstsze problemy

*** Generowanie leadów ***

Ciągłe uczucie zimna jest nie tylko nieprzyjemne, ale może być oznaką podstawowego problemu zdrowotnego, takiego jak niedoczynność tarczycy, niedobór witamin lub po prostu niewystarczająca ilość snu.

Uczucie chłodu, gdy jesteś na zewnątrz w chłodną pogodę, to jedno, ale jeśli zawsze drżysz, podczas gdy wszyscy inni mówią, że są upieczone, czas to zbadać. Oto 10 możliwych przyczyn, dla których zawsze jest Ci tak zimno, i jak możesz sobie poradzić z niesprawnym wewnętrznym termostatem.

Niska waga ciała

Niska masa ciała – zdefiniowana jako BMI wynosząca około 18,5 lub mniej – może powodować uczucie zimna z kilku powodów.

Po pierwsze, kiedy masz niedowagę, brakuje Ci odpowiedniego poziomu tkanki tłuszczowej, aby ochronić Cię przed niskimi temperaturami. Ponadto niski BMI zwykle oznacza zmniejszone przyjmowanie pokarmu. Zmniejszanie kalorii spowalnia metabolizm, więc nie wytwarzasz wystarczającej ilości ciepła.

*** Apartamenty Wrocław ***

Niedoczynność tarczycy

 Niedoczynność tarczycy powoduje zmniejszona ilość wydzielania hormonu tarczycy.

Inne objawy niedoczynności tarczycy obejmują:

  • Przerzedzenie lub wypadanie włosów
  • Sucha skóra i włosy
  • Dłuższe lub cięższe okresy
  • Niewyjaśniony przyrost masy ciała

Niedokrwistość z niedoboru żelaza  

Niski poziom żelaza jest jedną z najczęstszych przyczyn chronicznego zimna. To dlatego, że żelazo pomaga czerwonym krwinkom przenosić tlen w organizmie, dzięki czemu jest w stanie wytwarzać ciepło. Żelazo ma również kluczowe znaczenie, ponieważ niedobór może spowolnić funkcjonowanie tarczycy, prowadząc do niedoczynności tarczycy, która dodatkowo powoduje zamarznięcie.

Słabe krążenie

Jeśli twoje dłonie i stopy są lodowato zimne, ale poza tym czujesz się dobrze, przyczyną może być problem z krążeniem, który uniemożliwia dotarcie krwi do kończyn.

Odwodnienie

Jeśli po prostu nie możesz się rozgrzać, może to być sygnał, że musisz pić więcej wody. Aż 60% ciała dorosłego człowieka to woda, a woda pomaga regulować temperaturę ciała. Jeśli jesteś odpowiednio nawodniony, woda zatrzymuje ciepło i uwalnia je powoli, utrzymując temperaturę ciała w komfortowej strefie. Mając mniej wody, twoje ciało jest bardziej wrażliwe na ekstremalne temperatury.

Niedobór witaminy B12  

Nie spożywasz wystarczającej ilości witaminy B12 – około 2,4. mikrogramy dziennie dla przeciętnego dorosłego — mogą powodować anemię, powodując chroniczne zimno.

Cukrzyca

Cukrzyca, która nie jest kontrolowana, może prowadzić do stanu zwanego neuropatią obwodową, który uszkadza nerwy w dłoniach i stopach.

Kiedy to się rozwija, odczuwasz drętwienie, a czasem ból w dłoniach i stopach, a ponieważ te nerwy są również odpowiedzialne za wysyłanie do mózgu wiadomości dotyczących odczucia temperatury, twoje dłonie i stopy mogą być zimne.

Minimalna masa mięśniowa

Mięśnie pomagają utrzymać temperaturę ciała poprzez wytwarzanie ciepła, więc brak wystarczającego napięcia mięśniowego przyczynia się do uczucia mrozu. Ponadto posiadanie większej masy mięśniowej przyspiesza metabolizm, co zwalcza uczucie trwałego zamrożenia.

Brak snu

Niewystarczająca ilość snu sieje spustoszenie w systemie nerwowym, co może zepsuć system regulacji temperatury.

Chociaż nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje, niewystarczająca ilość czasu na drzemkę zmniejsza aktywność podwzgórza, części mózgu, która kontroluje temperaturę ciała. Ponadto, kiedy jesteś zmęczony niespokojną nocą, twój metabolizm działa wolniej.

Dowiedz się więcej: Olejek CBD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *