Kategorie
Lekarz to ukrywa

Teleporady lekarskie – najważniejsze informacje

Czym są teleporady lekarskie? Co można uzyskać w ramach teleporady? Jak się przygotować do teleporady? Co warto o niej wiedzieć?

Teleporada to inaczej wizyta lekarska online. Podczas niej pacjent konsultuje się z lekarzem, nie będąc w jego gabinecie. Ewentualne objawy, z jakimi się boryka, omawia telefonicznie lub też w trakcie krótkiej wideokonferencji – jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Teleporady swoją popularność zyskały w dobie pandemii. Zaczęły być stosowane jako alternatywa do tradycyjnych wizyt w przychodni czy szpitalu, kiedy liczba zachorowań na koronawirusa była najwyższa, a kontakty z innymi osobami musiały być przez to ograniczone do minimum.

jak pozyskać klientów?

W trakcie teleporady Pacjent ma możliwość uzyskania:

 • e-Recepty,
 • e-Skierowania,
 • e-Zla (elektronicznego zwolnienia lekarskiego),
 • e-Zlecenia na wyroby medyczne,
 • skierowania na badania laboratoryjne i obrazowe.

Najczęściej spotykany przebieg teleporady:

1. Przed udzieleniem teleporady potwierdzenie tożsamość pacjenta. Lekarz robi to na podstawie przekazanych przez pacjenta danych lub danych wskazanych w dokumentacji medycznej czy deklaracji wyboru albo wskazanych w Internetowym Koncie Pacjenta.

2. Przeprowadzenie wywiadu z pacjentem oraz analiza jego dokumentacji medycznej.

3. Udzielenie świadczenia zdrowotnego, czyli ustalenie jednostki chorobowej, oraz zlecenie właściwego postępowania medycznego.

4. Ocena, czy teleporada jest wystarczająca, by rozwiązać problem zdrowotny pacjenta.

5. Poinformowanie pacjenta o konieczności stacjonarnej wizyty, jeżeli problem zdrowotny uniemożliwia udzielenie świadczenia zdrowotnego w formie teleporady.

Apartamenty na wynajem Wrocław

Sposób realizacji e-Recepty.

e-Recepta wystawiana jest podczas udzielania świadczenia w trybie stacjonarnym lub teleporady. Do każdej wystawionej e-recepty generowany jest  4-cyfrowy kod dostępu umożliwiający zrealizowanie e-recepty w aptece. Pacjent może otrzymać kod dostępu na wydruku, w wiadomości sms, lub pocztą elektroniczną. Informacje o wystawionej recepcie z kodem dostępu widoczne są w Portalu Pacjenta dostępnym w portalu IKP (Internetowe Konto Pacjenta) dostępnym pod adresem: pacjent.gov.pl Pacjent może złożyć zamówienie na receptę poprzez osobiste stawienie się w placówce.

Sposób realizacji e-skierowania.

e-Skierowanie wystawiane jest  podczas udzielania świadczenia w trybie stacjonarnym lub teleporady. Do każdego e-skierowania generowany jest 4-cyfrowy kod dostępu.  Na konsultację do lekarza specjalisty lub badanie możesz się zapisać:

 • telefonicznie, podając kod e-skierowania oraz PESEL
 • osobiście – wówczas pokazujesz w rejestracji:
  • e-mail z informacją o skierowaniu lub SMS z kodem, aby przychodnia mogła go zeskanować, i podajesz swój  PESEL
  • e-skierowanie w aplikacji moje IKP.

Skierowanie może być zrealizowane na terenie całego kraju. Informacje o wystawionym e-Skierowaniu z kodem dostępu widoczne są w Portalu Pacjenta dostępnym pod adresem internetowym IKP (Internetowe Konto Pacjenta) dostępnym pod adresem: pacjent.gov.pl

Jak widzisz, umówienie wizyty online zajmuje dosłownie chwilę. Dużą zaletą elektronicznej rezerwacji jest to, że możesz znaleźć wielu różnych specjalistów z jednej konkretnej dziedziny medycyny. Jeśli potrzebujesz szybkiej konsultacji, z pewnością w najbliższej okolicy wyszukasz lekarza, który może Ci pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *